Hovedårsaken til bruddet var at partene står langt fra hverandre i synet på forskuttering av sykepenger.
Forhandlingsutvalget til MEF mener at kravet er urimelig. Det er ikke riktig at arbeidsgiverne skal utføre arbeidsoppgaver som tilligger den offentlige forvaltningen.
Vi har forståelse for at arbeidstakere som venter på NAV kan havne i en økonomisk vanskelig situasjon, men bedriftene kan ikke påta seg et ansvar for staten.
Et slik krav er også kapital- og kapasitetskrevende for de ulike arbeidsgiverne og særlig en bransje som MEF sin som består av mange små og mellomstore bedrifter som aldri har forskuttert sykepenger.
Videre mener MEF at det vil være uansvarlig av MEF å godta et krav som man ikke kjenner den økonomiske konsekvensen av for våre medlemsbedrifter uten at dette er utredet.
Saken går nå til mekling hos Riksmekleren.




